Susumu RG2012V-4020-C-T5
RG2012V-4020-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-4020-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-4020-C-T5.pdf
Availability of RG2012V-4020-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012V-4020-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-4020-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-4020-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-4020-C-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-4020-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-4020-C-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-4020-C-T5
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SW LEVER SPST-NC 2A SEALED 125V datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 6A SCREW TERM datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B OCTAL 100QFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 10A 8SOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf