Susumu RG2012V-5761-B-T5
RG2012V-5761-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-5761-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-5761-B-T5.pdf
Availability of RG2012V-5761-B-T5
QUANTITY
RG2012V-5761-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-5761-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-5761-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-5761-B-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-5761-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-5761-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-5761-B-T5
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 5NS 84FBGA datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 0.9MM 4.7" datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.3 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf