Susumu RG2012V-5900-B-T5
RG2012V-5900-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-5900-B-T5
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-5900-B-T5.pdf
Availability of RG2012V-5900-B-T5
QUANTITY
RG2012V-5900-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-5900-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-5900-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-5900-B-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-5900-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-5900-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-5900-B-T5
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100 T/H datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf