Susumu RG3216N-2740-B-T1
RG3216N-2740-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216N-2740-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216N-2740-B-T1.pdf
Availability of RG3216N-2740-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG3216N-2740-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216N-2740-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG3216N-2740-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216N-2740-B-T1
Related LinksRG3216N-, RG3216N-2740-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216N-2740-B-T1 Details Description
Related parts for RG3216N-2740-B-T1
IC LATCH TRANSP 20BIT LV 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.523 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BOTTOM, TUBE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
RL73H 2B R10 1% 5K RL datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) SKT REC datasheet.pdf
TV 128C 128#22D SKT RECP datasheet.pdf
AB 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 10POS PWR TERM datasheet.pdf