Susumu RG3216N-51R1-B-T5
RG3216N-51R1-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216N-51R1-B-T5
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216N-51R1-B-T5.pdf
Availability of RG3216N-51R1-B-T5
QUANTITY
RG3216N-51R1-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216N-51R1-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216N-51R1-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216N-51R1-B-T5
Related LinksRG3216N-, RG3216N-51R1-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216N-51R1-B-T5 Details Description
Related parts for RG3216N-51R1-B-T5
CONN HEADER 12POS R/A DUAL KEY-Y datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RED/RED/YLW SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.15W AB 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
MALE COAX CONTACT datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 745MA 175 MOHM datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 47 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf