Susumu RG3216N-5601-C-T5
RG3216N-5601-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216N-5601-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216N-5601-C-T5.pdf
Availability of RG3216N-5601-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG3216N-5601-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216N-5601-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216N-5601-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216N-5601-C-T5
Related LinksRG3216N-, RG3216N-5601-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216N-5601-C-T5 Details Description
Related parts for RG3216N-5601-C-T5
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 20K OHM MELF datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 400-512MHZ SM CONN datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR AUA 6.000 FC4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
2MM HM ASY,T-D,HDR,8R,128P datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf