Susumu RG3216P-1181-B-T1
RG3216P-1181-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-1181-B-T1
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-1181-B-T1.pdf
Availability of RG3216P-1181-B-T1
QUANTITY
RG3216P-1181-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-1181-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG3216P-1181-B-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-1181-B-T1
Related LinksRG3216P-, RG3216P-1181-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-1181-B-T1 Details Description
Related parts for RG3216P-1181-B-T1
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 5V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CABLE SMA MALE RG174/U 60" datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf