Susumu RG3216P-2371-D-T5
RG3216P-2371-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-2371-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-2371-D-T5.pdf
Availability of RG3216P-2371-D-T5
QUANTITY
RG3216P-2371-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-2371-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216P-2371-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-2371-D-T5
Related LinksRG3216P-, RG3216P-2371-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-2371-D-T5 Details Description
Related parts for RG3216P-2371-D-T5
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 38.1MM SQ 5/PK datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf