Susumu RG3216P-3011-D-T5
RG3216P-3011-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-3011-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-3011-D-T5.pdf
Availability of RG3216P-3011-D-T5
QUANTITY
RG3216P-3011-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-3011-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216P-3011-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-3011-D-T5
Related LinksRG3216P-, RG3216P-3011-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-3011-D-T5 Details Description
Related parts for RG3216P-3011-D-T5
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN DUST COVER 2POS CLOSED datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 13POS GOLD T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MICRO MALE 1M datasheet.pdf
RES 70 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A BNCM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf