Susumu RG3216P-4992-B-T1
RG3216P-4992-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-4992-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-4992-B-T1.pdf
Availability of RG3216P-4992-B-T1
QUANTITY
RG3216P-4992-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-4992-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG3216P-4992-B-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-4992-B-T1
Related LinksRG3216P-, RG3216P-4992-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-4992-B-T1 Details Description
Related parts for RG3216P-4992-B-T1
FIXED IND 120NH 170MA 870 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS MALE TYPE P STR datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.35"L X 4.17"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125.5UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 1MM RA T/H datasheet.pdf
BUSS SMALL DIMENSION FUSE datasheet.pdf
1500UF 25V 18X38MM 125C 8000H datasheet.pdf