Susumu RG3216P-56R2-B-T1
RG3216P-56R2-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-56R2-B-T1
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-56R2-B-T1.pdf
Availability of RG3216P-56R2-B-T1
QUANTITY
RG3216P-56R2-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-56R2-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG3216P-56R2-B-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-56R2-B-T1
Related LinksRG3216P-, RG3216P-56R2-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-56R2-B-T1 Details Description
Related parts for RG3216P-56R2-B-T1
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 22AWG POLAR datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1400V Y1-CU datasheet.pdf
CONN UNINS RCPT 14-20AWG datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 750K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
CONN N PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf