Susumu RG3216P-56R2-B-T5
RG3216P-56R2-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-56R2-B-T5
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-56R2-B-T5.pdf
Availability of RG3216P-56R2-B-T5
QUANTITY
RG3216P-56R2-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-56R2-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216P-56R2-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-56R2-B-T5
Related LinksRG3216P-, RG3216P-56R2-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-56R2-B-T5 Details Description
Related parts for RG3216P-56R2-B-T5
RES SMD 169 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
ANTENNA 868MHZ 1/2WAVE WHIP SMA datasheet.pdf