Susumu RG3216V-3741-D-T5
RG3216V-3741-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216V-3741-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216V-3741-D-T5.pdf
Availability of RG3216V-3741-D-T5
QUANTITY
RG3216V-3741-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216V-3741-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216V-3741-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216V-3741-D-T5
Related LinksRG3216V-, RG3216V-3741-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216V-3741-D-T5 Details Description
Related parts for RG3216V-3741-D-T5
CONVER DC/DC 0.75 3.63V @ 5A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE DISPLAY RACK datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOAM TAPE 1" X 72 YD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 450V CH 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 665MA 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 4.3UF AXIAL datasheet.pdf