Susumu RG3216V-5361-D-T5
RG3216V-5361-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216V-5361-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216V-5361-D-T5.pdf
Availability of RG3216V-5361-D-T5
QUANTITY
RG3216V-5361-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216V-5361-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216V-5361-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216V-5361-D-T5
Related LinksRG3216V-, RG3216V-5361-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216V-5361-D-T5 Details Description
Related parts for RG3216V-5361-D-T5
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
FIBERGLASS HEAVY WALL 1 1/4" 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
18CKT PICOFLEX 130MM LONG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
NEXT 62/45 M/PLATE SS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf