Susumu RG3216V-5900-D-T5
RG3216V-5900-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216V-5900-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216V-5900-D-T5.pdf
Availability of RG3216V-5900-D-T5
QUANTITY
RG3216V-5900-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216V-5900-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216V-5900-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216V-5900-D-T5
Related LinksRG3216V-, RG3216V-5900-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216V-5900-D-T5 Details Description
Related parts for RG3216V-5900-D-T5
IC TXRX RS232 250KBPS 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 1111 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG 1000' datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HIGH TEMP INSULATED FLEX HEATER datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 31.5MA 48 OHM TH datasheet.pdf