Stackpole Electronics Inc. RGC0402FTD4K75
RGC0402FTD4K75 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0402FTD4K75
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RGC0402FTD4K75.pdf
Availability of RGC0402FTD4K75
QUANTITY
RGC0402FTD4K75 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0402FTD4K75
Internal Part NumberEIS-RGC0402FTD4K75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0402FTD4K75
Related LinksRGC0402, RGC0402FTD4K75 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0402FTD4K75 Details Description
Related parts for RGC0402FTD4K75
SHELF NON VENTILATED STATIONARY datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT VBGA datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf