Stackpole Electronics Inc. RGC0603DTC750R
RGC0603DTC750R picture photo
Mfg. Part Number
RGC0603DTC750R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RGC0603DTC750R.pdf
Availability of RGC0603DTC750R
QUANTITY
RGC0603DTC750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0603DTC750R
Internal Part NumberEIS-RGC0603DTC750R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0603DTC750R
Related LinksRGC0603, RGC0603DTC750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0603DTC750R Details Description
Related parts for RGC0603DTC750R
IC RTC PHANTOM PAR 32-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A SOT89 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 61A 0.29 MOHM datasheet.pdf
CONN IDC FEMALE 6POS 1.27MM datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 50POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf