Stackpole Electronics Inc. RGC0603DTC80K6
RGC0603DTC80K6 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0603DTC80K6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RGC0603DTC80K6.pdf
Availability of RGC0603DTC80K6
QUANTITY
RGC0603DTC80K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0603DTC80K6
Internal Part NumberEIS-RGC0603DTC80K6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0603DTC80K6
Related LinksRGC0603, RGC0603DTC80K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0603DTC80K6 Details Description
Related parts for RGC0603DTC80K6
TIE CABLE 316 ST/STL 200LB 7.9" datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K4 78490X datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
37P F PC 370PF 4-40 datasheet.pdf