Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC100K
RGC0805FTC100K picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC100K
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC100K.pdf
Availability of RGC0805FTC100K
QUANTITY
RGC0805FTC100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC100K
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC100K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC100K
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC100K Details Description
Related parts for RGC0805FTC100K
RES 300 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.31"L X 2.94"W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG GRY SHLD 500' datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 230V RED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf