Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC17R4
RGC0805FTC17R4 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC17R4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC17R4.pdf
Availability of RGC0805FTC17R4
QUANTITY
RGC0805FTC17R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC17R4
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC17R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC17R4
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC17R4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC17R4 Details Description
Related parts for RGC0805FTC17R4
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 20-QFN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 7/8" datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
FEED-THROUGH INSULATOR datasheet.pdf
IC CONTACTLESS READER 32HVQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
High-Accuracy Ultralow IQ, 1 A, anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf