Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC20R5
RGC0805FTC20R5 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC20R5
Brief Description
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC20R5.pdf
Availability of RGC0805FTC20R5
QUANTITY
RGC0805FTC20R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC20R5
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC20R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC20R5
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC20R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC20R5 Details Description
Related parts for RGC0805FTC20R5
FIXED IND 820NH 5.6A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AIRFLOW SENSOR 0-3 M/SEC 3.3V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 SM 125.5UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf