Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC243K
RGC0805FTC243K picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC243K
Brief Description
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC243K.pdf
Availability of RGC0805FTC243K
QUANTITY
RGC0805FTC243K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC243K
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC243K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC243K
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC243K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC243K Details Description
Related parts for RGC0805FTC243K
RING TERM NON INS 4AWG datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 605NM 40MCD AMBR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8WSON datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 600MA 380 MOHM datasheet.pdf
SENSOR LASER 4M NPN 12-24VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3PDT datasheet.pdf
Connector Socket 114 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 93MA 25.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf