Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC27K4
RGC0805FTC27K4 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC27K4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC27K4.pdf
Availability of RGC0805FTC27K4
QUANTITY
RGC0805FTC27K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC27K4
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC27K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC27K4
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC27K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC27K4 Details Description
Related parts for RGC0805FTC27K4
DIODE MODULE 1KV 1.5A datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 200KSPS 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf