Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC31K6
RGC0805FTC31K6 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC31K6
Brief Description
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC31K6.pdf
Availability of RGC0805FTC31K6
QUANTITY
RGC0805FTC31K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC31K6
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC31K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC31K6
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC31K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC31K6 Details Description
Related parts for RGC0805FTC31K6
RES SMD 1.5KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE RG6/U W/F-CONN WHITE 15' datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 78POS datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 150 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC DIFF CONVRTR DATA SCSI 56SSOP datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.5M OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf