Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC357K
RGC0805FTC357K picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC357K
Brief Description
RES SMD 357K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC357K.pdf
Availability of RGC0805FTC357K
QUANTITY
RGC0805FTC357K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC357K
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC357K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC357K
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC357K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC357K Details Description
Related parts for RGC0805FTC357K
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
ANT PHANTOM UHF 490-512 NMO WHT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 61C 61#20 PIN PLUG datasheet.pdf
26500 28C 24#20 4#12 P RECP SS datasheet.pdf
1500UF 16V 12,5X20MM 105C 7000H datasheet.pdf