Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC3K16
RGC0805FTC3K16 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC3K16
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC3K16.pdf
Availability of RGC0805FTC3K16
QUANTITY
RGC0805FTC3K16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC3K16
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC3K16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC3K16
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC3K16 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC3K16 Details Description
Related parts for RGC0805FTC3K16
LED AMBER 1206 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A 5-LFPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 47-143V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32HVQFN datasheet.pdf
IC RIPPLE COUNTER 12STAGE 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC CNV 400W 48V SHRT PIN T GR datasheet.pdf