Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC43K2
RGC0805FTC43K2 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC43K2
Brief Description
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC43K2.pdf
Availability of RGC0805FTC43K2
QUANTITY
RGC0805FTC43K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC43K2
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC43K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC43K2
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC43K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC43K2 Details Description
Related parts for RGC0805FTC43K2
IDC CABLE-AKC20G/ AE20G / AKC20G datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8VSSOP datasheet.pdf
PNEUM VALVE 3POS LEVER RED NC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
BCZ 3.81/05/180LRZE SN BK BX datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM A 35A 24V datasheet.pdf