Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC56K2
RGC0805FTC56K2 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC56K2
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC56K2.pdf
Availability of RGC0805FTC56K2
QUANTITY
RGC0805FTC56K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC56K2
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC56K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC56K2
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC56K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC56K2 Details Description
Related parts for RGC0805FTC56K2
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF PECL DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 365 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf