Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC56K2
RGC0805FTC56K2 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC56K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC56K2.pdf
Availability of RGC0805FTC56K2
QUANTITY
RGC0805FTC56K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC56K2
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC56K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC56K2
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC56K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC56K2 Details Description
Related parts for RGC0805FTC56K2
TRANS PREBIAS DUAL PNP UMT6 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 8POS 5MM datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 144-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 500MA SC59 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SO datasheet.pdf