Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC5K11
RGC0805FTC5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC5K11
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC5K11.pdf
Availability of RGC0805FTC5K11
QUANTITY
RGC0805FTC5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC5K11
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC5K11
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC5K11
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC5K11 Details Description
Related parts for RGC0805FTC5K11
MOSFET N-CH 500V 22A D2PAK datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.00V SOT23R-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.53A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
11+11 DIL HORIZ SHRD PIN HDR datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
EVAL BOARD A6986 38V 2A datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf