Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTD15K8
RGC0805FTD15K8 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTD15K8
Brief Description
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTD15K8.pdf
Availability of RGC0805FTD15K8
QUANTITY
RGC0805FTD15K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTD15K8
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTD15K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTD15K8
Related LinksRGC0805, RGC0805FTD15K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTD15K8 Details Description
Related parts for RGC0805FTD15K8
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
MOVING BLADE REPLACEMENT KS42 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DHVQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 150MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf