Stackpole Electronics Inc. RGC1206DTC187K
RGC1206DTC187K picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206DTC187K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206DTC187K.pdf
Availability of RGC1206DTC187K
QUANTITY
RGC1206DTC187K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206DTC187K
Internal Part NumberEIS-RGC1206DTC187K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206DTC187K
Related LinksRGC1206, RGC1206DTC187K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206DTC187K Details Description
Related parts for RGC1206DTC187K
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
P200-24 MEDIUM DUTY SHORT LENGTH datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT 36POS R/A TIN .118 datasheet.pdf
BOARD EVAL AS1539 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf