Stackpole Electronics Inc. RGC1206DTC1K24
RGC1206DTC1K24 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206DTC1K24
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206DTC1K24.pdf
Availability of RGC1206DTC1K24
QUANTITY
RGC1206DTC1K24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206DTC1K24
Internal Part NumberEIS-RGC1206DTC1K24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206DTC1K24
Related LinksRGC1206, RGC1206DTC1K24 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206DTC1K24 Details Description
Related parts for RGC1206DTC1K24
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 24TSSOP datasheet.pdf
IC RS-232 DRIVER/REC 20-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 100' datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 9C P 3" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf