Stackpole Electronics Inc. RGC1206DTD825K
RGC1206DTD825K picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206DTD825K
Brief Description
RES SMD 825K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206DTD825K.pdf
Availability of RGC1206DTD825K
QUANTITY
RGC1206DTD825K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206DTD825K
Internal Part NumberEIS-RGC1206DTD825K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206DTD825K
Related LinksRGC1206, RGC1206DTD825K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206DTD825K Details Description
Related parts for RGC1206DTD825K
LED ORANGE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10POS 5MM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN OFP PIN RCPT .084/.102" DIA datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MARKER SM 27/12,5 K SPC 16/PK datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 550MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf