Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC1M43
RGC1206FTC1M43 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC1M43
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC1M43.pdf
Availability of RGC1206FTC1M43
QUANTITY
RGC1206FTC1M43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC1M43
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC1M43
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC1M43
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC1M43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC1M43 Details Description
Related parts for RGC1206FTC1M43
CONN RING HR 16-22AWG #6 DMND-GP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 7VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
PWAR NEUTRAL WHT SPOT W DRIVE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.5A SC89-3L datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN PLUG datasheet.pdf
10000UF 16V 22.5X54.4 85C AXI datasheet.pdf