Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC2K32
RGC1206FTC2K32 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC2K32
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC2K32.pdf
Availability of RGC1206FTC2K32
QUANTITY
RGC1206FTC2K32 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC2K32
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC2K32
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)