Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC3K01
RGC1206FTC3K01 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC3K01
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC3K01.pdf
Availability of RGC1206FTC3K01
QUANTITY
RGC1206FTC3K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC3K01
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC3K01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC3K01
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC3K01 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC3K01 Details Description
Related parts for RGC1206FTC3K01
IC OPAMP CHOPPER 5MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
EXTENSION CABLE, 15M, ROBOTIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH HEX COMP ROTARY DIP R/A datasheet.pdf
MICRO 15C P /33 WHT 36" datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf
9POS SZ 8 SHELL, PLUG,WC datasheet.pdf