Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC4K87
RGC1206FTC4K87 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC4K87
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC4K87.pdf
Availability of RGC1206FTC4K87
QUANTITY
RGC1206FTC4K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC4K87
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC4K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC4K87
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC4K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC4K87 Details Description
Related parts for RGC1206FTC4K87
EVALUATION MODULE FOR TLC2574 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
KEX14(J)K K K K K datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 9.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf