Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC549R
RGC1206FTC549R picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC549R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC549R.pdf
Availability of RGC1206FTC549R
QUANTITY
RGC1206FTC549R Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC549R
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC549R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC549R
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC549R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC549R Details Description
Related parts for RGC1206FTC549R
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 124OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.6A DFN2020-6 datasheet.pdf
POT 175 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf