Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC549R
RGC1206FTC549R picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC549R
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC549R.pdf
Availability of RGC1206FTC549R
QUANTITY
RGC1206FTC549R Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC549R
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC549R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC549R
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC549R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC549R Details Description
Related parts for RGC1206FTC549R
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MON SUPP QD W/RST&SEL 16-SSOP datasheet.pdf
IC XLATR 22BIT BI-DIREC TSSOP48 datasheet.pdf
EDGECARD 212PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 6.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 33HVQFN datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf