Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC9K09
RGC1206FTC9K09 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC9K09
Brief Description
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC9K09.pdf
Availability of RGC1206FTC9K09
QUANTITY
RGC1206FTC9K09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC9K09
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC9K09
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC9K09
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC9K09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC9K09 Details Description
Related parts for RGC1206FTC9K09
TERM EDGE KK 18-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 3A 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SAR 1MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
PLUNGER ACTUATOR datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 15A 86VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf