Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTD45K3
RGC1206FTD45K3 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTD45K3
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTD45K3.pdf
Availability of RGC1206FTD45K3
QUANTITY
RGC1206FTD45K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTD45K3
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTD45K3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTD45K3
Related LinksRGC1206, RGC1206FTD45K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTD45K3 Details Description
Related parts for RGC1206FTD45K3
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 22-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
ENCLOSURE FIVE DOOR GREY STEEL datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME BLK 18CK datasheet.pdf