Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTD45K3
RGC1206FTD45K3 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTD45K3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTD45K3.pdf
Availability of RGC1206FTD45K3
QUANTITY
RGC1206FTD45K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTD45K3
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTD45K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTD45K3
Related LinksRGC1206, RGC1206FTD45K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTD45K3 Details Description
Related parts for RGC1206FTD45K3
RES 22M OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 633MHZ 165FBGA datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
24AWG 25P 300V IND/O FOIL MPPE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf