Susumu RGH1608-2C-P-111-B
RGH1608-2C-P-111-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-111-B
Brief Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-111-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-111-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-111-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-111-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-111-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-111-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-111-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-111-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-111-B
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 24-DIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V datasheet.pdf
IC CNTRLR TOUCH RES 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf