Susumu RGH1608-2C-P-152-B
RGH1608-2C-P-152-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-152-B
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-152-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-152-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-152-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-152-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-152-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-152-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-152-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-152-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-152-B
CONN HEADER 60POS .100 DL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 50K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf