Susumu RGH1608-2C-P-162-B
RGH1608-2C-P-162-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-162-B
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-162-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-162-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-162-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-162-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-162-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-162-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-162-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-162-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-162-B
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN JACK 2-COND PHONE SLD LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
800 MHZ CELLULAR ANTENNA (RS-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 1.8K OHM RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 200W datasheet.pdf