Susumu RGH1608-2C-P-242-B
RGH1608-2C-P-242-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-242-B
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-242-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-242-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-242-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-242-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-242-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-242-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-242-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-242-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-242-B
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
FTG COVER COUPLER T130 IVORY datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SHIPPER CIRC BD BOX ONLY 19X19X3 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SLD datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ BIPOL ADC 8VSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 200 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 44 POS datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf