Susumu RGH1608-2C-P-271-B
RGH1608-2C-P-271-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-271-B
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-271-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-271-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-271-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-271-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-271-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-271-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-271-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-271-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-271-B
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
ACCELEROMETER DUAL 1.5G 16-QFN datasheet.pdf
IC LI-ION PWR MGMT 1CELL 56QFN datasheet.pdf
CONN PIN CRIMP 16-20AWG BLUE datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 6POS MALE-MALE 3' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
AMC-AMC PLG RG-178 250MM datasheet.pdf