Susumu RGH1608-2C-P-561-B
RGH1608-2C-P-561-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-561-B
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-561-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-561-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-561-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-561-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-561-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-561-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-561-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-561-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-561-B
TERM SOLDER SLOT .136" .156"L datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC C4 16MA 4-32VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 590MA 834 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 29POS datasheet.pdf
ANT GRID 29DBI 5.8GHZ N FEMALE datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W T18 datasheet.pdf