Susumu RGH1608-2C-P-563-B
RGH1608-2C-P-563-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-563-B
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-563-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-563-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-563-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-563-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-563-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-563-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-563-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-563-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-563-B
MOSFET N-CH 500V 8A TO-262 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 1FU/78 AR UC datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf